Muzlu Ekler

Muzlu Ekler

Muzlu Ekler

Malzemeler: (6 adet için)

6 tane kedi dili bisküvisi
6 tane mini boy muz
200 ml krema (1 paket yani)
1 paket pişmeyen muzlu puding tozu veya Creme Ole
2 yemek kaşığı türk kahvesi 1 yemek kaşığı şeker
160 gr. Sütlü çikolata
Üzerine şerit çekmek için hazır beyaz çikolata
2 yemek kaşığı fıstık veya benzeri
isteğe bağlı şekerleme

Muzlu Ekler

Muzlu Ekler

Hazırlanışı:
Evvela kremanın buz gibi olduğun dan emin olalım.. gerekirse biraz dondurucu da bekletebiliriz. Buz gibi olan krema ya 1 yemek kaşığı puding den konur ve mikser ile kıvam alana kadar çırpılır. Sıkma torbasına dolduralım ve tekrar buzdolabına kaldıralım.
Şekerli türk kahvesini yapıp sulandıralım. Soğuk kahve ye kedi dillerini batırıp bir ızgara ya dizelim.

Islanmış ve hafif şişen kedi dillerinin üzerine dolap da ki krema dan kalın birer şerit sıkalım.Üzerine muzları yerleştirelim. Muzların kenarları uzun gelirse keselim, benimkiler tam boyu boyuna tuttu kesmeme gerek kalmadı
Kenarın da ki kremayı bir bıçak yardımı ile düzeltelim.. ( bu halinin maalesef fotosu yok.. sadece muz ve krema arasını biraz sıvıyoruz o kadar..

Çikolatamızı benmari usulü eritelim. Yani; ufak bir tencere de su kaynatılır altı kapanır. Üzerine ısı ya dayanıklı bir kap yerleştirilir, çikolatalar içerisine kırılır ve karıştıra karıştıra eritilir. (İçerisine kesinlikle bir damla bile su kaçmasın dikkat edelim.)

Not: Eğer bitter çikolata kullanırsanız içerisine işlem görmemiş krema dan 1-2 yemek kaşığı koymanızı tavsiye ederim.. Sütlü çikolata da krema ya gerek yok, sütlü çikolata olduğu için sütü yetiyor.

Izgara üzerine duran pastaların altına bir tabak veya tepsi koyalım, akan fazla çikolata oraya aksın.. gerçi çok az akıyor, yine de koyalım. Seri bir şekil de kaşık yardımı ile çikolatayı pastalara dökelim, açık bir tarafı kalmasın.Beyaz çikolatayı paketin üzerin de yazdığı gibi eritelim. Ben kaynar su dolu bir bardağa oturtup, eriyince iyice paketi ezdim ve ucundan kestim.
Eritip hazırladığımız beyaz çikolatanın ucunu keserek, pastaların üzerine ince ince çizikler atalım.

Eğer fıstık veya şekerleme gibi süs kullanacaksak çikolata donmadan şimdi serpelim. Izgara ile birlikte veya zedelemeden bir tabağa alıp serin bir yerde donmalarını bekleyip muffin kağıdına alalım.

Afiyet olsun.

396 kere okundu.
İlgili etiketler: bananas muzlu ekler, malaga pasta tarifi, muzlu malaga tarifi, bananas tarifi, muzlu ekler pasta tarifi, malaga nedir, vesuvio pasta malaga, muzlu ekler pasta,

Bu tarife yorum yapın!