Kilis Usulü İçli Köfte

Kilis Usulü İçli Köfte

Kilis Usulü İçli Köfte

Malzemeler:
İç malzemesi için:

1 kilo yağsız kıyma
800 gr soğan
1 su bardağı ince kıyılmış ceviz içi
1 kaşık toz biber tuz karabiber
1 su bardağına yakın zeytin yağı

Dış köfte malzemesi için:
1 kilo ince köftelik bulgur (simit)
1 su bardağına yakın irmik yarım bardak un
1 yumurta
1 soğan
tuz, karabiber
1 kaşık kırmızı toz biber
100 gr tamamen yağsız siyah et

Hazırlanışı:
Soğanları soyup rondodan geçirelim iyice ufak bir şekilde. Sonra bir güzel yıkayıp suyunu sıkalım. Tencereye yağı koyup soğanları içine atalım iyice solduralım kıymayı ilave edip suyu çektikten sonra kavuralım. Baharatlarını atalım karıştıralım. Cevizimizi 1 kaşık zeytin yağında hafif kavurup kıymaya ilave edelim soğumaya bırakalım.

Köfte Yapılışı:

Bulgurumuzu büyükçe bir leğene koyup ıslatalım irmiği unu ve baharatlarını ilave edip karıştıralım.1 soğanı doğrayıp içine atalım yumurtayı da kırıp karıştıralım. Kıyma makinasında iki defa çekelim eti ilave edip tekrar çekelim iyice yoğuralım arada su eklemeyi unutmayalım köftemiz çok kuru olmasın. Çekme işlemi bitince köftemizden biraz alıp elimizi suya batırıp yoğuralım. Makinamıza köfte oyma aparatını takıp azar azar köfteden ekleyip oyalım. Oyulan köftenin önce bir tarafının ağzını kapatalım. Diğer kısmından iç malzememizi doldurup o tarafın da ağzını kapatalım. Hazırlanan köfteleri bir tepsiye küçük aralıklarla dizip üzerini temiz bir bezle örtelim ki kuruyup çatlamasın.
Köfteler bittikten sonra bol zeytinyağında kızartalım.

Afiyet olsun.

758 kere okundu.
İlgili etiketler: içli köfte haşlama, antep usulü içli köfte tarifi, içli köfte makinası, içli köfte tarifi haşlama, kilis köftesi, maraş usulü içli köfte, antep usulü içli köfte tarifi oktay usta, içli köfte tarifi oktay usta,

Bu tarife yorum yapın!